Cmentarze II Wojny Światowej

II wojna światowa to masa ofiar, zarówno wśród osób cywilnych jak i żołnierzy. Pamięć o nich kultywują miejsca specjalne takie jak cmentarze, pomniki czy muzea. Jakie miejsca warto sobie przypomnieć, o których miejscach należy szczególnie pamiętać?

Na gdańskiej Zaspie znajdują się groby ofiar II wojny światowej, mowa łącznie o około 20 tysięcy ofiarach które znalazły w tym miejscu swój spokój. Cmentarz w tej dzielnicy to również miejsce spoczynku gdańskich pocztowców. Tutaj również chowano ofiary obozu Stutthof.

Łeczyca to miasto w którym znajdują się groby licznych ofiar Kampanii Wrześniowej. Dodatkowo tutaj również upamiętniono uczestników Bitwy nad Bzurą poprzez postawienie Pomnika Bohaterów Bitwy nad Bzurą.

Bardzo istotnym miejscem dla tych którzy poszukują grobów polskich bohaterów jest odwiedzenie cmentarzu na warszawskich Powązkach. To właśnie tam znajdują się groby najbardziej znanych wojskowych z okresu II wojny światowej. Z uwagi na sytuację polityczną po wojnie, wiele z tych osób mogło spocząć na polskiej ziemi dopiero po 1989, już w wolnej Polsce.